Герб Куйбишевського району
Куйбишевський район розташований на сході Запорізької області, межує з Пологівським, Гуляйпільським, Чернігівським, Бердянським, Розівським районами Запорізької області та Володарським районом Донецької області. До 26 червня 1992 року Розівський район входив до складу Куйбишевського.
Район знаходиться на
Приазовській височині з її найвищою точкою Більмак-Могила (
Площа району складає 1335
квадратних кілометрів. Протяжність його зі сходу на захід –
Відстань до обласного центру
Цікава сама історія виникнення району, яка напевне привела до того, що тут багато справжніх талантів – самородків, які проявили себе в різний час : і захищаючи Батьківщину, і в праці, і в науці та культурі.
У наших краях споконвіку живуть люди і розкопки древніх курганів, городищ минулого підтверджують цей факт.
Відомі всім Кам’яні Могили – теж беруть початок у нас. Десь, неподалік, на річці Калці відбулася битва русичів і половців з монголо-татарськими ордами. Цьому унікальному заповіднику виповнюється вже 70 років.
Наша земля також овіяна славою запорізьких козаків. Тут наші далекі предки билися із кримськими татарами, турками та іншими іноземними поневолювачами. Через Дике поле запорожці ходили на люті січі з бусурманами, широкою річкою Бердою пливли їхні швидкі чайки. У 1770 році через район пройшло російське військо. Тоді ж було збудовано Олексіївську фортецю Дніпровської укріпленої лінії. Її древні вали і сьогодні чекають вчених і реставраторів. У 1782 році поблизу Дніпровської укріпленої лінії у верхів’ї степової річки Кам’янки була заснована слобода Кам’янка. Першими її поселенцями були відставні солдати, а також сім’ї державних селян із північних губерній України – Чернігівської, Полтавської, Харківської, Київської.
Райцентр – селище Куйбишеве, розташоване на річці Кам’янка за 5
кілометрів від залізничної станції Комиш-Зоря, яка з’єднує Придніпровську та
Донецьку залізниці. За більш як двохсотлітню історію Куйбишеве мало чимало назв
: Кам’янка, Більманка, Царекостянтинівка, Первомайське, а з квітня 1935 року
носить сьогоднішню його назву. На території району – 13 річок загальною
довжиною
З корисних копалин район багатий запасами будівельних матеріалів: граніти високої якості, глина, пісок, габросієніт (чорний мармур). Їх розробкою займаються: Трудівський щебеневий завод, який з невеликого кар’єру виріс до заводу державного значення, постачаючи цінну продукцію залізницям та новобудовам; ТОВ «Куйбишевський гранітний кар’єр».
Район відноситься до степової зони, хоча і має майже півтори тисячі гектарів лісового фонду та більше 5 тисяч гектарів лісосмуг.
Двом селищним та 13 сільським радам підпорядковано 41 населений пункт. Місцеве самоврядування представлене 1 районною (з кількістю депутатів – 45), 2 селищними (40 депутатів) та 13 сільськими (206 депутатів) радами.
Чисельність населення за результатами Всеукраїнського перепису 27,6 тис. чоловік.
Освіта
Система освіти району представлена 16 загальноосвітніми школами, в тому числі: 10 шкіл 1-111 ступенів із них 1 спеціалізована "Інтелект” (ЗОШ №1 смт. Куйбишеве з поглибленим вивченням української та англійських мов, математики, природознавства, біології, фізичної культури та декоративно-прикладного мистецтва, 6 шкіл – 1-11 ступенів. В загальноосвітніх школах району навчається 2196 дітей.
Середня наповнюваність класів становить 14,1 учня в тому числі у селищах міського типу 19,4, у сільській місцевості 11,6.
Всі учні навчаються в одну зміну.
Мережа дитячих дошкільних закладів налічує 10 закладів, із них в міській місцевості – 3, в сільській – 7.